Енциклопедия „Свещените места на България“ бе официално представена със събитие в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН. В събитието участваха директорът на НЦ „Българска енциклопедия“ Виктория Лазова, управителят на издателство „Книгомания“ Илиян Андонов, главният редактор на енциклопедията акад. Васил Николов, водещият редактор на изданието арх. Таня Кадийска, както и автори, консултанти и сътрудници, ангажирани с написването и подготовката на енциклопедията. За настроението на публиката по време на официалното представяне на книгата с водещ Даниел Ненчев се погрижиха децата от популярния хор „Пим-Пам“ с диригент Ирена Христова, които изпълниха песни по музика на композитора Борис Карадимчев.
Енциклопедия „Свещените места на България“ е първото по рода си издание, което предлага систематизирана научнопопулярна информация за местата, свързани с духовните нужди на обществото от праисторията до днес. Със самостоятелни статии са представени над 600 обекта – праисторически светилища, уникални паметници, свързани с вярванията на траките, древногръцки и древноримски храмове, първите култови сгради на предхристиянска България, християнски църкви и манастири, мюсюлмански и еврейски култови сгради. В помощ на читателите е включен терминологичен речник, информация за богове, светци и пророци, споменати в енциклопедията, и показалец на обектите по области, полезен за любителите на културния туризъм.
От енциклопедията може да научите любопитна информация за долмените, вярванията на траките, античните храмове, разликите между православната църква и католическия храм, какво представлява иконостасът и как се е променял през вековете, кои са свещените светилници в еврейската религия и кой е първообразът им и много други.
Свещените места, свързани с различни култови практики, религии и вярвания, заемат голям дял от културното наследство на страната ни. Някои от тези места са почитани и днес, други са обект на културен туризъм и привличат посетители с достойнствата си като художествени и архитектурни шедьоври с непреходно значение. Интересът към темата нараства чувствително през последните години, особено към обектите, които не са широко известни поради липса на достатъчно информация – мегалитни светилища, езически храмове, тракийски култови съоръжения, раннохристиянски базилики и др.
Основен дял в изданието се пада на православните църкви и манастири, но то включва и богата информация за ислямски и еврейски култови сгради. Книгата би била неразделна част от библиотеката на всяко българско семейство, като текстовете са подходящи както за ученици и студенти, така и за изкушените от темата за духовното наследство на територията на България и специалистите в областта на културата, туризма, историята, теологията, археологията, или най-общо – хуманитаристиката.
„Книгата е продължение на традициите в издателската политика на „Българска енциклопедия“ да популяризира различни аспекти от богатата художествена и духовна култура на хората, населявали през вековете българските земи, както и свързаните с нея недвижими културни ценности. В пространния том се публикува и информация за археологически обекти, която досега не е била включвана в научнопопулярни книги“, коментира Виктория Лазова.
„Енциклопедия Свещените места на България“ е създадена на базата на богатия текстови и илюстративен архив на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“, осъвременен и допълнен съгласно концепцията на изданието. За научната достоверност на фактите, подбора на обектите, богатото илюстриране и енциклопедичното поднасяне на информацията допринасят както нашите автори, консултанти и сътрудници, сред които изтъкнати учени от БАН, висши училища и институти, археологически и исторически музеи, читалища и др. институции, така и екипът от научни редактори на „Българска енциклопедия“, изработил изданието“, разказва Таня Кадийска.