През 2005 г. тържествено отбелязахме половинвековният юбилей от създаването на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ при БАН. По този повод в Централното фоайе на БАН бе подредена тематична изложба с изданията на „Българска енциклопедия“, систематизирани в раздели „Традиция“ и „Съвременност“, както и ценни български и чужди издания от фонда на библиотеката на Центъра. Изложбата бе допълнена с информационни табла „50 години Българска енциклопедия“, „Международно сътрудничество“ и „Другите за нас“.
На 1 декември 2005 г. в Големия салон на БАН по повод 50 години от създаването на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ се проведе юбилейна научна сесия. Сесията бе открита от научния ръководител на „Българска енциклопедия“ акад. Евгени Головински. Събитието се осъществи в две части. В първата част директорът на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ Снежана Николова изчерпателно представи историята и постиженията на „Българска енциклопедия“ от създаването ѝ през 1955 до 2005 година. Поднесени бяха приветствия от президента на Република България, председателя на Народното събрание, зам.-председателя на БАН, председателя на Съюза на учените в България и др. От името на Фондация „Св. св. Кирил и Методий“ бе връчен почетен плакет и грамота за принос към духовната култура на страната. Пленарната част на събитието завърши с музикален поздрав от виртуозите от „София квартет“.
Втората част на сесията включваше доклади на редактори, представящи различни аспекти на енциклопедичната дейност (акад. Евгени Головински, „Общата енциклопедия „А-Я“ – сравнение на изданията от 1974 г. и 1999 г.“; Дора Младенова, „Началото на световните и българските енциклопедии“; Зоя Крутилин и Вельо Чернирадев „Енциклопедиите, от които се учим“; Ива Георгиева „Специализираните литературни енциклопедии“; Елена Блажева „Електронните енциклопедии – енциклопедии на бъдещето“; Таня Кадийска „Международното енциклопедично сътрудничество и националната идентичност“).