Светът. Кратка енциклопедия

„Светът. Кратка енциклопедия“ представя в синтезиран и максимално четивен вид универсални енциклопедични знания за човека и заобикалящия го свят. Научната информация е систематизирана в седем основни теми – „Вселената“, „Земята“, „Растителен и животински свят“, „Човекът“, „Обществото“, „Държавите“ и „България“, които са развити в 977 статии. Всяка от основните теми включва вторични части, в които са развити самостоятелни статии с информация за човека и природата, историята, изкуството и литературата, науката, техниката и технологиите, спорта, държавите по света и др. 128 страници от изданието, от общо 687, са посветени на България.

Информативността на енциклопедията е обогатена и от приложените хронологии на откритията във физиката, техниката, медицината, на развитието на строителството и архитектурата, изобразителното изкуство и музиката, световната литература, на най-същественото в световния политически живот през XIX–XXI в. Автори, сътрудници, рецензенти и консултанти са водещи учени и специалисти от БАН, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Техническия университет – София, Военната академия „Г. С. Раковски“ и др. Редактирането е завършено на 25 септември 2024 г. Съдържанието на статиите е допълнено с 1889 фотографии, рисунки, графики, таблици, карти. 

ВСЕЛЕНАТА

Темата „Вселената“ е събрала в едно значителна част от познанието за галактиките, звездите, Слънчевата система и други обекти в космическото пространство.

Ще научите, че:

  • Първата екзопланета е открита през 1995, а сега има хиляди потвърдени и кандидати за екзопланети.
ЗЕМЯТА

Тема „Земята“ запознава със знанията за строежа на нашата планета от ядрото до горните слоеве на атмосферата и нейния релеф, за географията на континентите, за водите на Световния океан и на сушата, за най-често срещаните атмосферни явления.

Ще научите, че:

  • Земната мантия е геосферата, която обвива земното ядро. Дебела е около 2900 km и представлява 66% от масата на планетата;
  • Антарктида е най-високият континент на Земята – средна надморска височина на ледниковата покривка 2040 м. Тук се намира най-ниската точка на сушата – 3500 m под морското равнище, измерена в пълен с лед каньон;
  • В исторически план са обособени четири океана – Тихи, Атлантически, Индийски и Северен ледовит. Петият – Южен океан, е признат официално през 2021.

      РАСТИТЕЛЕН И ЖИВОТИНСКИ СВЯТ

Тема „Растителен и животински свят“ представя класификациата на организмите на основата на еволюционното учение и на знанията, получени от биологичните науки. Дава структурата и екологичната роля на живите организми.

Ще научите, че:

  • За пръв път микроорганизми са наблюдавани през XVII в. от нидерландския учен Антони ван Льовенхук с помощта на конструиран от него микроскоп; 
  • В света са известни 6495 вида бозайници, в България (местни и интродуцирани) са 95–100 вида(най-голям брой са прилепите – 33, гризачите – 31, хищниците – 14, насекомоядните – 10). 

ЧОВЕКЪТ

Тема „Човекът“ дава основни знания за строежа и функциите на човешкия организъм, като разглежда основните ситеми в човешкото тяло (органи, които работят заедно и изпълняват определени функции). Накратко са представени социално значими заболявания и рисковите фактори за тяхното развитие.

Ще научите, че:

  • Древногръцкият лекар Хипократ (V в. пр.Хр.), наречен баща на медицината, основава школа по медицина, като създава учение за болестите и лечението и полага основите на медицинската етика (клетва на Хипократ);
  • През 1951 г. българската лекарка Сребра Родопска създава втората в света БЦЖ ваксина, която става задължителна в България, използва се в над 180 държави.                                                                                                            
ОБЩЕСТВОТО 

Хронологичен преглед на историята на човешкия род отпреди 40 000 години, когато се появява съвременният човек и проследява основните процеси, събития, личности и идеи през периодите на развитие от каменната епоха до съвременността.

Ще научите, че:

  • През I половина на ІII хилядолетие пр.Хр. в долината на река Инд (в земите на днешен Пакистан и Северозападна Индия) процъфтява най-древната индийска цивилизация – Харапската, с обширна мрежа от селища (досега са проучени над 100);
  • Най-старата известна цивилизация в Древна Предколумбова Америка процъфтява по централното и северното крайбрежие на днешно Перу между 3500 и 1700 пр.Хр. – цивилизацията Норте Чико;
  • През 1921 върховният комисар за бежанците на Обществото на народите, норвежкият полярен изследовател Фритьоф Нансен въвежда т.нар. „Нансенов паспорт“ – първият законов инструмент, използван за международна закрила на бежанците. 

Описани са основни митологични божества, културни герои и митове за произхода на света, природните явления и човечеството в представите на различните народи в древността.

Ще научите, че:

  • Според скандинавската и германската митология свещеното дърво Игдрасил крепи деветте свята, обитавани от богове и гиганти, елфи, гноми, хора, чудовища и други магически същества;
  • В персийската митология върховен бог е Ахура Мазда – създател на Вселената и човека, извор на доброто, който е в постоянна битка с Ахриман – духът на злото

Направен е кратък преглед на най-разпространените религии в света – кои са техните свещени текстове и символи, какви са вярванията и практиките.

Ще научите, че:

  • Религиозно-философското учение даоизъм възниква в Китай около VI в. пр.Хр.;
  • Юдаизъм – първата монотеистична религия в света. Изповядва се от евреите и е пряко свързана с тяхната история. 

В енциклопедията са обяснени базисни понятия в областта на науките математика, механика, физика,  астрономия, геофизика, метеорология и климатология, химия, биология, екология.

Ще научите, че:

  • За първи път в Индия числата от 1 до 9 имат собствен символ и се появява нулата – малък празен кръг. През IX в. багдатският учен Мохамед ал Хорезми въвежда индийските цифри в математиката. През X в. те са пренесени в Европа и днес са известни като арабски цифри;
  • Включени са съвременни открития и постижения във физиката, като например откритието на графена през 2004 г.; откритието (регистрирането) на бозона на Хигс (т.нар. частица Бог) през 2012 г.; първото пряко наблюдение на гравитационнби вълни през 2015 г., извършено от учени от LIGO.


Разгледано е развитието на основните технически науки и направления – автоматика, кибернетика и роботика, електротехника и електроника, енергетика, информационни и комуникационни технологии, компютърни науки, космонавтика, материалознание, машини и машиностроене, транспорт.


Ще научите, че:

  • През VI–IV в. пр.Хр. в Китай се появява джонката, изобретени са магнитният компас, ролковите лагери, открито е зъбното колело;
  • През 1642 г. френският математик Блез Паскал конструира първата механична сметачна машина;
  • През 1800 г. италианският учен Алесандро Волта изобретява електрическата батерия – първия източник на постоянен ток;
  • През 2024 г. е създадена първата платформа за изкуствен интелект на български език BG GPT. България се нарежда сред малкото страни в света със собствена GPT технология. 

В хронологичен план са разгледани историята, стиловете и тенденциите  и постиженията в строителството (една от най-старите дейности на човека) и архитектурата.

Ще научите, че:

  • През V в. пр.Хр. Хиподам Милетски въвежда правоъгълната улична мрежа в градското планиране;
  • През 1885 в Чикаго се издига първият небостъргач (с 10 етажа и 42 m височина).

Представени са творческите умения на човека – изобразителни изкуства, фотография, музика, балет, театър и кино. Тяхното развитие е проследено в кратки хронологии.

Ще научите, че:

  • При династията Тан (618–907) в Китай се обособяват жанровете портрет, пейзаж и анималистична живопис, процъфтяват приложните изкуства (китайски порцелан);
  • През 1026 г. италианският монах Гуидо д’Арецо създава система за записване на музика – познатото ни днес петолиние, за да именува нотите използва първите срички на химн за Йоан Кръстител.

Хронологично са разгледани най-значимите произведения на световната литература – от древните митологични и религиозни текстове, през бележитите паметници на световната класика, до най-новите произведения, които отразяват социалните проблеми на съвремието.

Ще научите, че:

  • Най-ранният писмен паметник на художествената литература – Епосът за Гилгамеш е създаден в края на III–началото на II хилядолетие пр.Хр.;
  • През IX–XIV в. се сформира сборникът с индийски, ирански, арабски и гръцки приказки „Хиляда и една нощ“;
  • С разказа „Убийствата на улица Морг“ (1841) американският поет и писател Едгар Алан По поставя началото на детективската литература.

Изданието запознава читателите с основните правила  и критерии на повече от 60 вида спорт, повечето от които са включени в програмата на олимпийските игри. В таблици са представени годината и мястото на провеждане на съвременните олимпиади от 1896 г. и всички български спортисти носители на златни медали, влючително и от Олимпиадата в Париж през 2024.

Ще научите, че:

  • Джиу-джицу е японско бойно изкуство за самозащита срещу въоръжен противник. Възниква през XIII в., през XV–XVI в. се превръща в система за обучение на самураите;
  • Първият курс по безмоторно летене в България се организира през 1929 г. на летище Божурище от полковник Георги Дреников;
  • България е сред 13-те страни учредителки на съвременните олимпийски игри. Първия олимпийски медал (бронзов) за България печели боксьорът Борис Георгиев в Хелзинки през 1952, първия златен медал – борецът Никола Станчев в Мелбърн през 1956.

ДЪРЖАВИТЕ

В темата „Държавите“  читателите ще открият статистически данни (площ, численост на населението, официален език, парична единица) и основни събития в държавнополитическото развитие на 197 страни, повечето международни признати суверенни държави и членки на ООН. 

БЪЛГАРИЯ

Темата „България“ съдържа статии, които в тематичен ред запознават читателя с богатата природа, разнообразието на раститителния и животинския свят, в който уникална ценност са българските ендемични видове – около 790 животни  и 186 видове растения. Запознава читателя със защитените територии за опазване на дивата природа и биоразнообразието.

Ще научите, че:

  • България е на второ място в Европа и сред първите места в света по производство и износ на билки. 

В енциклопедията е проследена хилядолетната история на България – от праисторията, когато българските земи са сред най-ранните огнища на човешки живот в Европа, през епохата на Римската империя и Византия, Средновековието, Новото време и съвременността.

Донослав

Ще научите, че:

  • Символи на най-древната европейска цивилизация, родила се на Балканите, са постиженията на културата и изобразителната дейност на халколитна Тракия, каменната архитектура (най-старата позната в Европа) край Дуранкулак, Варненският некропол с първото обработено злато в света, най-ранният в Европа солодобивен и градски център Провадия–Солницата;
  • На 16 април 1879 в Търново Учредителното събрание приема основния закон на младата държава – Търновската конституция, една от най-либералните за своето време;
  • През пролетта на 1943 не е допусната депортацията на българските евреи в лагерите на смъртта.

Във фокус са и развитието и постиженията на България в областта на науката, технологиите и иновациите.

Ще научите, че:

  • Българската академия на науките, първата българска научна организация, е основана като Българско книжовно дружество в Браила през 1869, девет години преди възстановяването на българската държавност;
  • Физикът Георги Наджаков открива (1937) фотоелектретното състояние на веществото. Това е едно от най-значимите български научни постижения, което става основа за развитието на копирната индустрия и безвакуумната телевизионна техника в света;
  • Началото на българското самолетостроене е поставено през 1915, когато Асен Йорданов създава първия български самолет

  • Постижение на българската наука е конструирането на първата в света космическа оранжерия „Свет“.

Включени са историческите етапи и културни влияния, оформили архитектурния пейзаж на днешна България. Представени са обектите на България в списъците на природното и културното материално и нематериално световно наследство на ЮНЕСКО – 7  културни, 3 природни обекта и 8 практики от традиционната народна култура, съхранени до днес.

Ще научите, че:

  • Малко известен факт е, че от 2017 г. буковите гори в Национален парк „Централен Балкан“ са обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО; 
  • „Високото“ многогласно пеене от селата Долен и Сатовча е най новото българско попълнение (2021 г.) в Представителната листа на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО. 

Обзорът на българската литературна традиция дава сведения за най-ранните български писмени паметници, ключовите автори и произведения от всяко направление. Проследено е развитието на жанровите разновидности, периодичния печат и медиите в България. Включени са съвременни писатели като Теодора Димова, Милен Русков, Георги Бърдаров, Здравка Евтимова, Георги Господинов и други.

Ще научите, че:

  • Началото на българския периодичен печат поставя Константин Фотинов в Смирна (Измир, Турция) със списание „Любословие“ (1844–1846).

Проследено е развитието на изкуството (изобразително, музикално, танцово, театрално, филмово, цирково) от първите прояви на творчество по българските земи до днес.

  • През XIV в. Йоан Кукузел „Ангелогласният“ реформира византийската невмена нотация и създава нов тип песнопение, което се разпространява през следващите векове в Русия, Украйна и Беларус като болгарски роспев;
  • Първите български опери са „Сиромахкиня“ (1900) от Емануил Манолов и „Борислав“ (1911) от маестро Георги Атанасов;
  • Първият професионален театър у нас създават французите Босси и Брюн през 1881 в Пловдив;
  • Васил Гендов е режисьор и изпълнител на главната роля в първия игрален филм „Българан е галант“ (1915) и в първия звуков филм „Бунтът на робите“ (1933). 

Съвременното административно-териториално деление на България е представено със статистическа и географска информация за областите, кратка история на областните центрове, информация за природни, културни, туристически обекти като са използвани официално публикуваните данни от преброяването на населението, проведено през септември 2021.

„Светът. Кратка енциклопедия“ дава актуална информация за останките на град Хераклея Синтика, основан в средата на IV в. пр.Хр., разкрити при с. Рупите, за подземния минен музей в Перник, храма кладенец при село Гърло, светилището Демир баба текке, изградено в средата на XVI в. на свещено място още от древността, както и отговори на въпросите:

  • КЪДЕ е географският център на България;
  • КОЙ е най-високият и най-старият морски фар у нас;
  • КОЙ е най-известният балнеолечебен курорт;
  • КАКВА е температурата на водата на гейзера в центъра на Сапарева баня;
  • КОЕ е най-голямото палеонтологично находище на Балканите.

2024, ISBN 9789548104456, 9786191954056

Scroll to Top