Балканите са по-богати на флора от всяка друга, съпоставима по площ територия в Европа. България е страна с изключително голямо флористично разнообразие, като за относително малката ѝ площ броят на висшите растения е около 4100 вида. Всяка година държавата ни изнася 15 000–17 000 тона билки. Това стана ясно по време на официалното представяне на новата ни енциклопедия „Лечебните растения на България“, което се проведе в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН. „Причина за изключителното разнообразие са разнородните условия на средата – южно разположение и разнообразен ландшафт, надморска височина от 0 до почти 3000 m и влиянието на различни биогеографски области – средиземноморска, западноазиатска, степна и алпийска (в по-високите планини)“, разказа доц. д-р Ина Анева, научен секретар на БАН в направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология“ и отговорен редактор на енциклопедията.
Страната ни е останала почти незасегната от
последното голямо заледяване, като според немските учени Куцбах и Гютер средните юнски температури през плейстоцена на кватернера са били с едва 5 градуса по-ниски от съвременните. Затова в България са оцелели и до днес голям брой реликтни видове, както и ендемични растения – пирински мак, рилска иглика, орфеево цвете, родопска елика.
В енциклопедия „Лечебни растения“ са описани над 270 вида растения,
които са с добра поносимост от организма и могат да се използват през по-продължителен период от време в домашни условия. В първата част на енциклопедията са разгледани най-важните биологично активни вещества в лечебните растения, морфологията на отделните части на растенията с цел по-лесното им разпознаване и е указано как те се събират и съхраняват. Азбучните статии включват ботаническо описание на растенията, като са включени и техни синоними, използвани в различните части на България, както и латинските им наименования според най-новото издание на Европейската фармакопея. В енциклопедията са подбрани растения, които не съдържат отровни и силно действащи вещества. Ако някое от тях има токсичен ефект, в червено е подчертано при какви обстоятелства се прилага безопасно.
Таблицата „Влияние на лечебните растения върху организма и обмяната на веществата при човека“
е ценно помагало, позволяващо на читателя лесно да се ориентира кои растения могат да се използват при дадено заболяване. Полезна информация съдържат и речниците на ботаническите и медицинските термини. „Днес растенията с фармакологична активност все повече се прилагат в профилактиката и лечението на много заболявания, самостоятелно или като допълнителни средства към конвенционалната терапия, благодарение на разширяващите се научни познания за техните активни принципи и полезното им действие върху различни патологични процеси в организма“, обясни д-р Радка Йосифова, водещ научен редактор на изданието.
„Интересът към лечебните растения в забързания и стресов свят расте все повече“,
коментира Виктория Лазова, директор на НИЦ „Българска енциклопедия“ при БАН. „Нуждата от подобни издания, които включват най-новите научни достижения в областта и обединяват съвременната наука с изпитаните през вековете природни лечебни средства и рецепти, е все по-належаща. Новата ни енциклопедия е научният отговор на търсенията на хората в областта на билките и тяхното приложение“, допълни тя.
„Работата по подготовката на енциклопедията ни отне над 2 години, тъй като беше необходимо да актуализираме данните за повечето лечебни растения“, обясни проф. Илина Кръстева, доктор на науките по фармокогнозия и фитохимия в Медицинския университет-София и главен научен редактор на енциклопедията.
„За нас е чест, че с логото на „Книгомания“
излиза поредното издание на „Българска енциклопедия“, коментира Наталия Петрова, главен редактор на издателство „Книгомания“ и отговорен редактор на енциклопедията. „Мненията на читателите за предходните две енциклопедии – „Енциклопедия България“ и „Свещените места на България“ – са много положителни. Убедена съм, че и тази енциклопедия ще има същия успех”, допълни тя.