През 2002 г. Научноинформационният център „Българска енциклопедия“ в сътрудничество с Книгоиздателска къща „Труд“ и Софтуерна компания „Сирма“ издаде първата българска електронна енциклопедия. Тя излиза само няколко месеца след второто издание на Българска енциклопедия „А-Я“ – книжното тяло, чиято информация е преработена съобразно възможностите на електронната форма. Енциклопедията се посрещна с голям интерес от читателите и се превърна в универсален помощник на ученици, студенти, специалисти и любители на безграничното познание. През 2004 г. НЦ „Българска енциклопедия“ подготви и издаде второ разширено и осъвременено електронно издание. То съдържа над 32 000 статии, обхващащи цялото човешко знание. Освен азбучно подредени, статиите са групирани и в 700 категории и подкатегории в различните области на науката. Новост са приложенията Хроника на човечеството, Атлас, значително е обогатена е мултимедийната база на изданието. |
Максимално са използвани възможностите на електронната форма:
Хрониката на човечеството е с изключително богато съдържание и представя най-значимите събития в развитието на обществото, науката, културата и на България, като има възможност за пряка връзка със съответните статии в енциклопедията.
Приложение „Природа“ включва многобройни снимки и илюстрации на растения, птици, кристали и животни. В него можете да чуете какви звуци издават около 50 вида животни. Частта „Човешко тяло“ е забавен начин да разгледате, прочетете и разберете повече за тялото си и за функциите на органите в него. Приложение „България“ съдържа богата информация за родината ни. Статистиката позволява да бъдат избрани и сравнени до 5 държави по 34 статистически показателя в категориите география, население, икономика, транспорт, комуникации.
Една от изненадите за читателя е богатото видеоприложение с над 300 видеофрагмента от българско и световно кино, география, животински свят, фолклор и др. |
Българска енциклопедия „А–Я“ съдържа два компактдиска информация и книжка с подробни инструкции за инсталация и активация на продукта. През май 2005 е направена актуализация на второто издание. Електронното издание вече не е налично.